„Polsko-ukraińskie siostrzeństwo” – це проект, який реалізується „Підкарпатською Асоціацією для Активних Сімей” спільно з партнером Norsensus Mediaforum, метою якого є:

 

  • Звернути увагу на проблему дискримінації й насильства за ознакою статі та походження;
  • Підвищити здатність реагувати на агресивну поведінку, заподіяння шкоди, зневагу до кордонів й зловживання і т.д.;
  • Поширити знання про механізми дискримінації на основі культурних відмінностей та показати його негативні наслідки для всього суспільства;
  • Навчити учасників проекту, як практично вирішувати кризові ситуації, як будувати діалог на основі демократичних цінностей, а також як підтримувати найбільш вразливі групи населення.

 

Проект спрямований на дівчат віком від 15 до 18 років з Польщі та України, які проживають або навчаються у Підкарпатському воєводстві, а також на 16 освітян: людей, які співпрацюють з молоддю (вчителів, працівників бібліотек, культурних центрів, громадських організацій тощо).

 

Під час проекту відбуватимуться:

  • Фестиваль сестринський – це відкрита освітня подія, під час якої буде створено простір для інтерактивних активностей, набуття нових знань та рефлексії про виключення у повсякденному житті;
  • Семінари для дівчат та освітян на теми дискримінації за ознакою статі й походження; 
  • Табір – це 7-денне навчання за участю висококваліфікованих тренерів, де будуть розібрані антидискримінаційні теми. Учасниць чекає приємна атмосфера, професійні знання, дискусійні панелі та практичні завдання;
  • Соціальні ініціативи, пов’язані з темою антидискримінації за ознакою статі й походження, які представлені у форматі семінарів, подій для місцевої громади (наприклад у форматі театру, кіно, фотографії, хепенінгу тощо);
  • Соціальні кампанії, ціллю яких є формування громадської думки та діалогу на тему прав жінок.

 

Ми хочемо створити атмосферу сестринства та взаєморозуміння, а також побудувати міжнародні відносини, щоб привернути увагу до стереотипів, упереджень та очікувань щодо статі та походження. Ми хочемо мотивувати учасників сміливо діяти, мати відвагу проявляти себе й свої погляди, а також розвивати вміння долати складні ситуації.

 

Усі заходи відбуватимуться у Жешуві та його околицях. 

Участь у проекті повністю безкоштовна.

 

Проект фінансується Ісландією, Ліхтенштейном і Норвегією разом з Фондом EOG та Норвезькими Фондами в рамках Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. 

Вартість проекту: 114 995,20 EUR

Партнер проекту:

Медіа партнери:

"Dziewczyny Budują" to absolutnie genialny projekt! Na Obozie Mocy była okazja do nauczenia się wielu ciekawych i wartościowych rzeczy oraz nie zabrakło przestrzeni i czasu na poznanie pozostałych cudownych uczestniczek :).

Joanna C

Uczestniczka

Działania realizowane w projekcie "Dziewczęcy łącznik" wygenerowały pozytywną energię za pośrednictwem, której uczestniczki biorące w nim udział mogły doświadczyć budującej siły kobiet. Dziewczęta w pełnej wsparcia oraz zrozumienia atmosferze, opartej na bezpieczeństwie i zaufaniu rozwijały swoją pewność siebie, kreatywność, odporność psychiczną na stres, współpracę, komunikację oraz wszystkie swoje mocne strony. To doskonały projekt, gdzie można było poczuć, że warto wciąż się inspirować i poznawać nowe narzędzia. Tworzyć niepowtarzalne zdarzenia i jakości- odważnie z sercem.

Magdalena Ż

Edukatorka

Obóz "Dziewczyny budują" to niezwykle ważne, potrzebne i właściwe niezbędne wydarzenie, by dziewczyny poczuły moc sprawczą, wiedziały, jak wykorzystać swój potencjał oraz poznały narzędzia, dzięki którym będą chroniły i budowały siebie, a także wspierały innych. Podobne wydarzenia powinny być normą w obecnej rzeczywistości, w której młodzież rozpaczliwie poszukuje autorytetu i no właśnie...poszukuje. Obóz staje się pewnego rodzaju azymutem. Cenna każda chwila, relacja, aktywność.

Ewa S

Edukatorka

Projekt "Dziewczyny budują" jest świetną inicjatywą skierowaną do kobiet, tych młodszych i starszych. Ciekawy merytoryczny warsztat przeprowadzony w niestandardowy sposób, czekam na więcej. :))

Eliza N

Uczestniczka

Świetne jest to, że trenerom i opiekunom, udało się stworzyć naprawdę spójną i zintegrowaną grupę. Atmosfera jest bardzo miła. Są bardzo pomocni, służą profesjonalną wiedzą i najważniejsze, że są otwarci na dialog i dyskusję. Wyjeżdżając, obawiałam się trochę, że może tam być tylko sama teoria, ale jest dużo praktycznych zajęć i z tego jestem bardzo zadowolona. Okolica jest przepiękna, a jedzenie jest bardzo dobre. Korzystam z diety wegańskiej

Uczestniczka

No to z pewnością nowe, wspaniałe znajomości. Naprawdę każda tutaj z dziewczyn ma wspaniałą energię. Od każdej można się nauczyć czegoś wyjątkowego. Z pewnością wynoszę też nowe doświadczenia, które na pewno wykorzystam w swoich inicjatywach społecznych. I taką lekką i spokojną duszę. Naprawdę uzyskałam mnóstwo spokoju, bardzo odpoczęłam przez te kilka dni. I mam nadzieję, że dalej będę mogła się tak wyluzować w przyszłości jak tutaj.

Uczestniczka

Podobało mi się to, że zajęcia były dobrze zorganizowane i zaplanowane tak, że nikt się nie nudził. Cały czas robiliśmy coś i nie było tylko siedzenia, tylko praca ze sobą wspólnie i integrowanie się w taki sposób. I to mi się najbardziej podobało, że mogliśmy sami coś zrobić. Wspólna integracja, wspólne budowanie zespołów.

Uczestniczka

,Na pewno nowe znajomości. Takie ogólne wsparcie, właśnie od prowadzących i od innych dziewczyn. Może taką większą pewność siebie mi się wydaje. Nabrałam wrażenia, że moje zdanie się liczy, bo będą ludzie, którzy mnie wysłuchają. I też na pewno zupełnie inne nastawienie i zobaczyłam, że takie poglądy i to, że inne osoby na różne tematy mają zupełnie inne zdanie i podejście i to jest właśnie cudowne

Uczestniczka

Cieszę się, że mogłam pojechać na tą pierwszą część – wyjazd, obóz. Poruszaliśmy tematy dyskryminacji kobiet, ich roli w społeczeństwie, dosyć nowy temat dla mnie, chodzę do szkoły gdzie raczej duża część to mężczyźni, więc takie tematy nie są poruszane. Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim za możliwość udziału w tym projekcie

Uczestniczka

Jestem ogromnie wdzięczna za to, że mogłam wziąć udział w projekcie i zdobyć nowe doświadczenie. Dzięki przełamaniu swoich wewnętrznych barier i wyjściu spoza mojej sfery komfortu zbudowałam pewność siebie, a także nauczyłam się samoakceptacji.

Uczestniczka

Chciałam przekazać, że to wydarzenie dużo wniosło do mojego życia. I wiele pozmieniało i pousuwało dużo barier z głowy, które były zaszczepione od małego.

Uczestniczka

Jestem ogromnie wdzięczna za to, że mogłam wziąć udział w projekcie i zdobyć nowe doświadczenie. Dzięki przełamaniu swoich wewnętrznych barier i wyjściu spoza mojej sfery komfortu zbudowałam pewność siebie, a także nauczyłam się samoakceptacji.

Uczestniczka

Dzięki projektowi zauważyłam w sobie wiele zalet, których wcześniej nie dostrzegałam. Pokazał mi swoją wartość i to, że wyrażanie swoich uczuć to nie jest powód do wstydu.

Uczestniczka

Inicjatywa "Dziewczyny budują" buduje nie tylko młodzież, ale też wartościowy zespół edukatorek. Polecam serdecznie uczestnictwo.

Flexi L

Edukatorka

Moja córka brała udział w projekcie organizowanym przez PSAR i wróciła bardzo zadowolona. Dlatego zachęcam do współpracy z tą organizacją.

Kamila M

Mama uczestniczki
Skip to content